Wczytuję dane...

Jak podłączyć oświetlenie do prądu? [Elektryka dla każdego]

Wstęp
Planujesz zamontować nowy plafon lub żyrandol? Nie czekaj na elektryka i zrób to sam z naszym poradnikiem.
Podłączenie oświetlenia w gotowej już instalacji jest jednym z łatwiejszych zadań elektrycznych.

Adnotacja o bezpieczeństwie
Pamiętaj, że poradnik ten nie jest profesjonalnym kursem. Błędy potrafią skutkować utratą zdrowia a nawet życia, dlatego zawsze stosuj podstawy ochrony. Wszystkie działania przedstawione w poradnikach wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Bezpieczeństwo to podstawa
Pierwszym krokiem przy podłączaniu jakiegokolwiek sprzętu jest odłączenie przewodów od prądu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie bezpiecznika odpowiadającego za obwód do którego chcemy podłączyć lampę. Jeśli jednak nie wiesz który bezpiecznik należy wyłączyć, to na czas podłączania oświetlenia wyłącz wszystkie. Upewnij się próbnikiem, czy prąd dalej płynie, jeśli nie to możemy przystępować do działania.

Jak podłączyć przewody?
Niezależnie od rodzaju oświetlenia, w oprawie powinny być 2 bądź 3 przewody
Bordowy/brązowy (L) - Przewód Fazowy
Niebieski (N)- Przewód neutralny
Żółto-zielony (PE) - Ochronny (nie w każdej oprawie go znajdziemy)

Do połączenia przewodów konieczne będzie użycie listw zaciskowych bądź szybkozłączek. Najczęściej są one dołączone do oprawy. Wystarczy przewody połączyć pasującymi kolorami tak jak na poniższym obrazku.
Faza do fazy, neutralny do neutralnego a ochronny do ochronnego

Po podłączeniu przewodów należy upewnić się, że nie mają możliwości wypaść ze złączek i możemy ponownie włączyć prąd aby przetestować czy lampki działają.
Jeśli wszystko zostało podłączone tak jak opisaliśmy, a lampki nie działają, to należy skontaktować się z elektrykiem. Problem może leżeć w instalacji elektrycznej.

Natomiast jeśli oprawa działa, to zostało już tylko zamontować lampę. Sposób montażu w każdej lampie będzie inny, jednak podobny. Pierwszym etapem będzie zaznaczenie w których miejscach należy wywiercić otwory na kołki, następnie montujemy na suficie uchwyt, a na ten uchwyt przykręcamy, bądź nakładamy oświetlenie.
W przypadku plafonów istnieje możliwość, że sposób montażu będzie inny. Wtedy najczęściej lampę można podzielić na główną część lampy, oraz zdejmowalny klosz. Po jego zdjęciu w głównej części znajdują się specjalnie przygotowane otwory, przez które należy zamontować oświetlenie.