Wczytuję dane...

Szynoprzewody oświetleniowe - Co to? Jakie są zalety?

Szynoprzewody są co raz popularniejszym rozwiązaniem. Znajdują zastosowanie wszędzie. Oświetlenie takie składa się z szyny podłączonej do prądu, oraz opraw które w łatwy sposób możemy montować na szynie. Ważnym aspektem jest podział na szyny jednofazowe i trójfazowe, który nie raz sprawia problemy klientom.

Szynoprzewód jednofazowy czy trójfazowy, który wybrać?

Szynoprzewód jednofazowy oznacza że wszystkie reflektory są w jednym obwodzie, czyli włączamy wszystkie na raz jednym przyciskiem, nie ma możliwości włączenia tylko jednej części opraw. Natomiast szynoprzewód trójfazowy pozwala na taki podział, dzięki czemu można włączyć tylko część lamp. Należy jednak upewnić się czy instalacja elektryczna w danym pomieszczeniu pozwoli na zamontowanie takiej szyny. Zalecamy skonsultować to z elektrykiem.
Należy również pamiętać o tym że reflektory przystosowane do szyny jednofazowej nie będą pasować do szyny trójfazowej

Zalety szynoprzewodów

Reflektory w prosty sposób można zamontować lub zdemontować, a same lampy można przesuwać po szynie oraz zmieniać kierunek świecenia lampy. Dzięki takiej dowolności można w prosty sposób dodać kolejne źródło światła bez zbędnego wiercenia.
Chcąc odświeżyć wygląd pomieszczenia nie trzeba rozbierać całej instalacji, wystarczy zdjąć stare relektory i zamontować nowe na tej samej szynie.
Kolejną zaletą jest możliwość łączenia szynoprzewodów, wystarczy do podłączonego szynoprzewodu założyć łącznik, do którego podłączymy drugą szynę.
Możliwość stosowania niemalże wszędzie, nie tylko w pokoju dziennym, ale również w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.

Jak zaplanować wybór szynoprzewodów?

Aby poprawnie zaplanować zakup szynoprzewodu rozrysujcie na kartce prosty schemat pomieszczenia. Zaznaczcie w którym miejscu znajduje się włącznik, jakie są planowane długości , oraz w których miejscach mają znaleźć się oprawy. Na rysunku poniżej na żółto oznaczone są szynoprzewody, na niebiesko miejsce lamp, a krzyżykiem miejsce włącznika. Rysunek nie musi być dokładny, najważniejsze aby zawierał wspomniane wcześniej informacje. Z takim rysunkiem należy skonsultować z elektrykiem dobór długości szyn, a później złożyć zamówienie.


Jak rozrysować plan szynoprzewodów