Wczytuję dane...

Jak oszczędzać energię elektryczną? Fakty i mity

Jak oszczędzać energię elektryczną? Fakty i mity

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie tempo życia jest niewątpliwie szybkie, zwrócenie uwagi na nasze codzienne nawyki i ich wpływ na planetę jest kluczowe. Jednym z najważniejszych obszarów, gdzie możemy poczynić znaczące zmiany, jest nasze zużycie energii. Oszczędzanie energii stało się bardziej niż kiedykolwiek ważne, zarówno dla naszych portfeli, jak i dla zdrowia naszej planety. Kiedy patrzymy na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne i zwiększające się zapotrzebowanie na energię, stajemy przed koniecznością podjęcia działań. Jednym z takich działań może być rozsądne korzystanie z energii. W tym artykule eksplorujemy świat oszczędzania energii - od podstawowych zasad, po często powielane mity przez osoby bez odpowiedniej wiedzy.

Oszczędzanie energii sprowadza się głównie do obniżenia mocy urządzeń, bądź skrócenia czasu ich działania. Często jednak zamiast zacząć od największych problemów, ludzie zaczynają od tych które nie wpływają na zużycie prądu praktycznie wcale.

Mit #1 - Ładowarka do telefonu

W starych ładowarkach do telefonu, rzeczywiście po odłączeniu telefonu, te dalej zużywały prąd, jednak już wtedy były to znikome ilości, których odłączanie zaoszczędziłoby nam nie więcej niż kilkadziesiąt groszy rocznie. W nowoczesnych ładowarkach zużycie prądu jest tak znikome, że watomierz nawet nie będzie w stanie tego wykazać. 

Mit #2 - Uśpienie zamiast wyłączania.

Zarówno komputery, laptopy, monitory czy telewizory często zostawiamy w trybie uśpienia, zwanym również "stand-by", ponieważ wielu z nas myśli że nie zużywają one wtedy prądu. Problem jednak jest taki, że te urządzenia, w przeciwieństwie do nieużywanej ładowarki, zużywają widoczne ilości prądu. Dla komputera jest to około 0.03kWh, Monitory i telewizory raczej nie przekraczają 0.01kWh. Zakładając posiadanie 1 komputera, 1 monitora i 1 telewizora, niewyłączanie ich może kosztować nas dziennie około 1,50zł co w skali roku może kosztować nas nawet 500 zł

Mit #3 - Zostawianie światła włączonego przy wyjściu na chwile. z pomieszczenia

Mit ten sprawdzony został między innymi przez Pogromców mitów. Ich rezultaty wskazują jasno, że dla: tradycyjnej żarówki, świetlówki kompaktowej oraz halogenów warto wyłączyć światło gdy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej niż pół sekundy! 
W przypadku oświetlenia LED jest to lekko ponad 1 sekunda, a dla standardowej świetlówki 23 sekundy.
Można więc uznać że światło powinniśmy gasić zawsze jak opuszczamy pomieszczenie.

Mit #4 - Częste wyłączanie skraca żywotność żarówki

Mit ten bierze się z czasów gdy oświetlenie LED nie było jeszcze tak popularne. Stwierdzenie te jest prawdziwe dla standardowych świetlówek oraz świetlówek kompaktowych. W przypadku oświetlenia LED nie ma to już zastosowania. Co prawda nie należy natarczywie włączać i wyłączać 5 razy na sekundę, ale standardowe częste włączanie i wyłączanie nie wpłynie na żarówkę w żaden sposób

Skoro udało nam się rozprawić z najpopularniejszymi mitami to przejdźmy do najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Sposób #1 - Wymień standardowe oświetlenie na oświetlenie LED

Oświetlenie LED dominuje aktualnie rynek światła. Dzięki niskiej mocy, a jednocześnie bardzo dużej wydajności, prawie wszyscy dziś decydują się na oświetlenie LED. Ważnym aspektem tego oświetlenia jest również jego wszechstronność. Dziś oświetlenie LED stosowane jest prawie w każdej dziedzinie oświetlenia. LEDy znajdziemy już w lodówkach, oświetleniu domowym, oświetleniu przemysłowym, oświetleniu zewnętrznym, oświetleniu filmowym itd. 
Oświetlenie LED jest nawet 8 krotnie efektywniejsze niż standardowe oświetlenie. Oferujemy również kalkulator oszczędności który pomoże ci przeliczyć ile zaoszczędzisz i kiedy się zwróci inwestycja w żarówki LED 
https://750v.pl/kalkulator-oszczednosci

Sposób #2 - Zmniejsz moc używanych urządzeń

Wiele sprzętów ma możliwość zmniejszenia mocy.
Często możemy obniżyć moc w używanych przez nas urządzeniach. Najlepszym tego przykładem jest odkurzacz. Nie zawsze wymagana jest jego pełna moc, więc możemy zmniejszyć ją o około 100W.

Sposób #3 - Wyłączaj urządzenia

Tak jak wspominaliśmy przy mitach, urządzenia w trybie uśpienia pobierają prąd, możemy je kompletnie wyłączyć dzięki czemu w skali roku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.