Wczytuję dane...

Co to Świadectwo charakterystyki energetycznej i do czego jest potrzebne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (potocznie nazywane "certyfikatem energetycznym") jest dokumentem zawierającym informacje dotyczące efektywności energetycznej danego budynku lub lokalu mieszkalnego. Jego celem jest ocena zużycia energii przez budynek oraz informowanie potencjalnych nabywców, najemców lub użytkowników o kosztach eksploatacji związanych z energią.

W jakich sytuacjach wymagane jest Świadectwo Charakterystyki Energetycznej nieruchomości?

W Polsce Świadectwo Charakterystyki Energetycznej jest wymagane w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynków lub lokali mieszkalnych oraz w niektórych przypadkach budynków użyteczności publicznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który informuje o efektywności energetycznej danego budynku. Jest to forma oceny energetycznej budynku, która określa jego zużycie energii i wpływ na środowisko. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 7 Października 2022 dostosowującej prawo Polskie do Europejskiej Dyrektywy EPBD świadectwo energetyczne powinien mieć każdy dom, mieszkanie, lokal usługowy, magazyn przeznaczony na sprzedaż, wynajem bądź na własne cele. Od 28 Kwietnia 2023 roku Świadectwo musi posiadać każdy sprzedający, modernizujący, wynajmujący jak i również wystawiający ogłoszenie o wynajmie właściciel nieruchomości.

Kary za brak certyfikatu energetycznego!

Notariusz nie otrzymując Świadectwa Charakterystyki Energetycznej zmuszony jest nałożyć karę od 2000 zł bez górnego limitu jak i również prosić o dołączenie dokumentu w późniejszym terminie niezależnie od nałożonej kary. Wynajmujący nie posiadający Świadectwa naraża się na możliwość podważenia umowy przez lokatora ze względu na brak informacji o kosztach użytkowania nieruchomości.

Gdzie można zamówić Świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne wykonują niezależne firmy posiadające uprawnienia wydawane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Cena tego dokumentu może być różna, uwarunkowana rodzajem i wielkością budynku. Certyfikaty wpisywane są również w Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków. Świadectwa charakterystyki Energetycznej można zamówić w naszym sklepie pod tym linkiem: https://750v.pl/c/10790/swiadectwa-charakterystyki-energetycznej.html. Po złożeniu zamówienia należy uzupełnić formularz dostępny w opisie zamawianej usługi.
Certyfikat energetyczny można zamówić z wysyłką na maila bądź w formie papierowej z dostawą pod adres podany w zamówieniu. Certyfikat wysyłany mailowo posiada podpis elektroniczny inżyniera.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne ważne jest przez 10 lat od momentu jego wykonania, bądź do momentu wprowadzenia zmian termomodernizujących budynek. Do takich zmian należą wszystkie prace ograniczające utratę ciepła w budynku, m. in. Ocieplanie ścian i/lub dachu, wymiana lub uszczelnienie okien i drzwi, wymiana źródła ciepła.