Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wystroju pomieszczenia. Nie zawsze musimy decydować się na żyrandol. Istnieją różne zamienniki. Podobnie jest z barwą światła. Nie do każdego pomieszczenia pasuje ciepła barwa.

Technologia LED wprowadziła wiele możliwości oświetlania pomieszczeń. Dziś temperatura barwowa określana w Kelwinach [K] jest jednym z podstawowych parametrów przy doborze światła, im wyższa liczba tym zimniejsze światło.
Ciepła barwa światła to okolice 3000K. Żarówki z oświetleniem w takiej temperaturze dają światło zbliżone do żółtego. Barwa ta jest "milsza dla oka" oraz uspokaja, dlatego dobrze sprawdzi się w sypialni.
Barwa zimna to natomiast ponad 5000K. Takie światło jest bielsze i ostrzejsze. idealnie sprawdza się w pomieszczeniach w których zamierzamy pracować bez kontaktu z klientem. Pobudza do aktywności oraz dzięki temu że jest uważane za jaśniejsze to pozwala zadbać o szczegóły.  Najpopularniejszym zastosowaniem dla zimnego światła jest wszelkiego rodzaju praca z kamerami.
4000K to barwa neutralna. Jest to idealny kompromis między wcześniej wspomnianymi barwami, dlatego to właśnie światło neutralne jest najczęściej używane jako główne źródło światła w pomieszczeniu.


ŻYRANDOLE

Oświetlenie sufitowe dedykowane jest przede wszystkim do pokoju dziennego. Wykonywane jest z różnorodnych materiałów: metalu, tkanin, tworzyw sztucznych, drewna, kryształów i akrylu. Żyrandol zwykle posiada możliwość montażu kilku źródeł światła, co pozwala na włączanie wszystkich jednocześnie lub tylko ich części. Warunkiem takiej funkcji jest posiadanie przez lampę instalacji wieloobwodowej oraz odpowiedniej instalacji z łącznikiem podwójnym. Należy pamiętać, że zastosowanie żyrandola ograniczone jest zwykle wysokością pomieszczenia. Warto zatem sprawdzić możliwość i zakres regulacji wysokości kupowanej lampy.

KINKIETY 

W większych pomieszczeniach jedno źródło światła może nie wystarczyć. W takiej sytuacji idealnym dopełnieniem będzie kinkiet. Jest to lampa montowana na ścianie. Przeważnie stosowane są jako element dekoracji, ale mogą być również dobrym zastępstwem dla lampki nocnej w sypialni. Najważniejszym elementem jest zaplanowanie zamontowania kinkietu i poprowadzenie instalacji elektrycznej w odpowiedni sposób. w przeciwnym przypadku wymagane będzie podłączenie kinkietu do gniazdka. Kolejnym zastosowaniem kinkietów jest oświetlenie luster oraz obrazów. Najlepiej sprawdzą się w tym kinkiety takie jak MAMBA bądź ANITA.


PLAFONY

Ten rodzaj oświetlenia wpisuje się w każde wnętrze. Może pełnić funkcję głównego bądź uzupełniającego źródła światła. Można je stosować zarówno na suficie jak i na ścianie. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że nasi klienci najczęściej wybierają właśnie plafony. Są łatwe w montażu, a ich różnorodność na rynku daje nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Najczęściej są one okrągłe, jednak w naszej ofercie znajdziecie o bardziej zróżnicowanych kształtach, oraz z różnymi zdobieniami, m.in. KIDI do pokoju dziecięcego, lub KLARA do pokoju dziennego, natomiast dla zwolenników minimalizmu polecamy serię SOLA.


OPRAWY DOWNLIGHT

Kiedyś były w formie metalowego krążka który pozwalał na montaż żarówki we wnętrzu. Dziś można kupić szklane, aluminiowe, czy plastikowe oprawy. Z czasem stają sie co raz bardziej wyrafinowane, i oprócz głównej świecącej części niektóre "oczka" posiadają świecącą obudowę, np. ALDEN. Najczęściej używane są jako dodatkowe źródło światła, jednak jeśli pomieszczenie jest wystarczająco wąskie można zamontować kilka takich opraw i stosować je jako główne źródło światła.


STOPIEŃ OCHRONY

Niezależnie od tego na które oprawy się zdecydujecie, zwróćcie uwagę na ich stopień ochrony (IP). w przypadku opraw do np. pokoju wystarczy IP20, jesli lampa będzie stosowana w wilgotnym pomieszczeniu, jak np. łazienka, wymagany standard bezpieczeństwa to IP44, natomiast IP65 posiadają oprawy do stosowania na zewnątrz.